Dinnyés József – Pozsgai Zsolt
ŐRIZZÉTEK A BETŰKET!
Huszár Gál emlékének

Szereplők
Miksa főherceg, Idős pap, Hoffhalter Rafael, Velykei Márk, Bornemisza Péter, Méliusz Juhász Péter, Forgách Péter, Sztárai Mihály, Huszár Dávid – Nagy Sándor Tamás színművész 
Huszár Gál – Dinnyés József énekes

Őrizzétek a betűket címmel Huszár Gál élettörténetének sorsfordító találkozásait Pozsgai Zsolt forgatókönyvíró írta. Az 1560-ban megjelent énekeskönyv eredeti dallamai-versei kötik össze a látogatók, szereplők dialógusait. Az énekek verseit Huszár Gál kortársai írták. A nemzet állapotáról beszélnek az énekek szerzői. A század óriási szellemi, művészeti teljesítményei közé tartozik Huszár énekeskönyve, mert Krisztusra mutató és mélyen hívő énekelt költészet. 

Nagy Sándor Tamás színművész kilenc szerep megszólaltatásával illusztrálja Huszár Gál életútját. Huszár Gál gyűjteményében a nemzet állapotát megéneklő korabeli verseket, dallamokat kobozkísérettel adom elő. 

A megszólaló szereplők:

1553. Óvár, Miksa, későbbi magyar király.
1554. Óvár templom. Idős pap, az egyik első, magyarul prédikáló pap.
1557. Bécsi nyomda. Hoffhalter Rafael nyomdász átadja a nyomdásztudományt.
1558. Velykei Márk győri nagyprépost hivatala. 
1560. Kassa és Debrecen között valahol az úton.  Bornemisza Péter pártfogója.
1561. Debrecen, Méliusz Juhász Péternél, hitbeli befogadásról.
1565. Komjáti – Tudós Forgách Péter.
1574. Pápa, Sztárai Mihállyal haláluk előtti, visszatekintő beszélgetés.
1605. Pápa, Huszár Dávid, Huszár Gál fia.

2017. május 30-án tervezem színművész barátommal Huszár Gál életrajza alapján írt egyfelvonásos zenés bemutatóját. 

Kilenc képet mutatunk be Huszár Gál életéből. Kilenc találkozás, amely a nyomdász, prédikátor, költő sorsát, életútját mondja el. Fenyegetettséget, támogatást, szakmai segítést, egyházi, tekintélyelvű hatalmaskodást, pártfogó szeretetet, felekezeti bizonyságot, szakmai elismertséget és a fiúi tiszteletet ismerjük meg a dráma jeleneteiben. 
 
 
 

HUSZÁR GÁL MEGSZÓLALTATOTT ÉNEKESKÖNYVE
Negyvenkét ének az 1560-ban megjelent gyűjteményből  

A megújult keresztyénség ötszázadik esztendejére tervezett énekmondásom kobozkísérettel, a korabeli énekmondók, prédikátor-szerzők emlékére, nemzeti költészetünk születésének dicséretére általam, név szerint Dinnyés József által szerkesztett kiadványa könyvben és hangfelvételen, amelyet 2016. esztendő napjaiban szólaltattam meg, amint a földi akarat és a Reformáció Emlékbizottsága segítő támogatása azt lehetővé tette.  
Huszár Gál énekeskönyvének (1560) dalait, kottáit, szöveggel együtt kiemeltem. Az énekek szerzőit és dallamait Botta István, Csomasz Tóth Kálmán és más kutatók eredményeinek segítségével azonosítottam. Huszár Gál, Szegedi Gergely, Szegedi Kis István, Szegedi Lajos, Sztárai Mihály, Tesini Imre, Zayugróci Névtelen és sok más névtelen szerző énekeit olvashatjuk a kiadványban. Köszönet művészeti tanácsadásért Lantos Szabó Istvánnak. 
Az így kapott kottasorozatot énekeskönyvvé szerkesztettem. A megújított hit énekeinek dallama, szövege alapján keresgéltem a megvalósítható eredeti előadásmódot. Tudom, hogy szinte lehetetlen a régmúlt idők módján énekelni, de a hit határtalan erőt adhat. 

Huszár Gál is egyike azoknak a XVI. sz.-i magyar hithősöknek, kik nélkül nincs ma magyarság – olyan, amilyen. Nem két pogány szorongattatásában éltek és alkottak, hanem, az ördögök seregeinek fergetegét állták ki ők. Pártfogója – Méliusz Juhász Péter – úgy menti őt Debrecenbe, hogy hívei kibontják Huszár Gál börtönének falát. Hogy Huszár Gál Énekeskönyve 1560-ban megjelenhessék – saját sajtójában, s az abban foglaltak a mai napig ott legyenek a magyar reformátusság-lutheránusság éles fegyverei között. A század óriási szellemi, művészeti teljesítményei közé tartozik Huszár énekeskönyve, mert nagyon tisztán magyar, Krisztusra mutató és mélyen hívő énekelt költészet ez. 

A korabeli szerzők hite, ereje segített tervem megvalósításában. Meggyőződésem, hogy a magyar nyelv, nemzetünk és hitünk megmaradásának énekeit szólaltattam meg. 

Az eredeti kottákat, a hasonmás kiadásból másolva, nyomdakész állapotba formáztam. Így egy oldalon, egy hasábban lesz olvasható az ének. A régi szövegek és kotta mellé a mai átiratot is elhelyeztem, bár nem szívesen tettem, mert a régi kotta- és szövegkép meghatóan dekoratív.  

Hangfelvételeket is készítettem, amit a könyvvel együtt szeretnék odaadni az érdeklődőknek. Kobozkísérettel mondtam és mondom az énekeket a könyv CD mellékletén és gyülekezetről-gyülekezetre, Isten dicsőségére. 

                
 

                                                                                        Dinnyés József